1. “Kötümser Öngörüler” Nerede?

  2. Altın 1.300$ Desteğini Kaybetti

    Altın fiyatları, iki hafta önce kaydettiği zirveden 100 dolar gerileme göstererek önemli ölçüde düşüş kaydetti. Haziran ayına vadeli altın sözleşmeleri, geride bıraktığımız haftanın son işlem gününü 1.293,80 dolardan kapatarak psikolojik 1.300 dolar seviyesinin de aşağısına kaymış oldu.

    Altının bu denli değer kaybetmesindeki başlıca neden, Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’ın geçen haftaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı sonrasında yaptığı konuşma oldu. Fed’in, ekonomiyi canlandırmak için uygulamakta olduğu parasal gevşemeyi sona erdirdikten sonra, altı ay içinde faizleri yükseltebileceğini belirtmesi, kıymetli metalleri ileri sürükleyen rüzgarın aniden kesilmesine yol açtı.

    Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik şu an için durulmuşa benzese de, her an yeni bir kıvılcım çıkması mümkün. Açıkçası, son bir aydır bu tür jeopolitik gerginliklerden beslenen altın yatırımcısı şu an bu tür bir katalizör peşinde. Bu yeni başladığımız haftayla birlikte ayrıca senenin ilk çeyreği sona erdiği için fon yöneticileri, ilk üç ayda %15’ten fazla getiri sağlayan altın pozisyonlarını kapatarak kârlarını realize ediyorlar. Bu da fiyatların gerilemesinde etkili olan bir başka faktör.

    Şu an itibariyle, altın 2014’teki rallisinin bir yarısını tamamen geri vermiş durumda. Teknik analizlerde de inceleyeceğimiz gibi, 1.280-1.290 kademesi oldukça kritik, zira bu desteğin kaybedilmesi, 1.180 dolarların test edilmesi anlamına gelecektir.

  3. Hindistan Altın İthalatını Kolaylaştırmadan Önce Son Bir Silkeleme