Titanyumdan Güçlü Çelik? Alaylı Metalürjistin Büyük Buluşu

  • 13 Haziran 2011 Pazartesi
     

 Darren Quick, 12 Haziran, 2011, Gizmag.com

Çelik oldukça “eski” bir metal. Yani icat edilmesinin üzerinden çok vakit geçmiş. Bu bağlamda, çelik endüstrisi “olgunlaşmış” bir endüstri: Bu alanda yeni icatların yapılması pek alışıldık birşey değil.

Ancak ABD’nin Detroit şehrinde bir çelik imalathanesine (Bainsteel) sahip Gary Cola tam da bunu yaptı. Cola, yeni bir proses sayesinde çeliği, bilinen en sağlam çelikten (martensitli çelik) %7 oranında daha sağlam hale getirmeyi başardı. Buluş sayesinde, Flash Bainite ade verilen bu özel çelik, titanyumun belirli alaşımlarından (örneğin Ti-64) daha sağlam hale geliyor.

Üstelik proses on derece hızlı ve az enerji tüketiyor. Cola’nın çeliğe uyguladığı proses, 1.100 derece sıcaklıktaki alevde tavladıktan sonra, soğuk suyla aniden soğutmak. Tüm proses 10 saniye sürüyor. Bu bağlamda Cola’nın prosesi, üstün özellikli çelik yapımından belirgin biçimde ayrılıyor. Çünkü çoğu çelikler, 900 derece sıcaklıkta saatler, hatta bazen günlerce tutuluyorlar. Ardından da yağ veya erimiş tuzlar yardımıyla soğutuluyorlar. Bu, çok enerji yoğun bir süreç. Flash Bainite, bu proseslerin aksine, çok daha az enerji kullanılarak imal ediliyor ve soğutmada su kullanılması süreci daha çevre dostu kılıyor.

1.206 kez okundu

Altın Piyasasından Haberler