Bankalar Altın Alıyor

  • 26 Aralık 2011 Pazartesi

 Morris Hubbartt, 25 Aralık, 2011, 321gold.com

Dünyanın dört bir yanında para arzı yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Bunun amacı, varlık fiyatlarını suni biçimde yüksek tutmak ve bankaları korumak. Artık dünya finans piyasası, sadece statükoyu korumak için bile büyük miktarlarda para arzına muhtaç.
ABD hükûmeti dolar için “güçlü para” tanımını kullanıyor. Aslında söylemek istedikleri doların daha da zayıf para birimlerinin yanında güçlü gözüktüğü. Tümüyle izafi bir durum, yani. Avrupa kamu borçları krizi avroyu o denli yerin dibine batırdı ki, dolar bile onun yanında güçlü gözüküyor.
Ancak işin traji-komik tarafı, güçlü dolar zaten küresel piyasalarda rekabet yeteneğini kaybetmiş ABD’nin durumunu daha da zorlaştırıyor. Üstelik ABD’nin kendi borç krizi de vehametini koruyor. Zaten düşünecek olursanız, Avrupa’daki bir kriz nasıl olur da ABD’nin sorunlarını çözebilir? Tabii ki çözemez. ABD Doları uzun vadeli bir ayı piyasası içinde ve öyle kalmaya devam edecek.

 

Dolar grafiğindeki Fibonacci dirençlerine bir göz atın. Grafik şu sıralar %50’lik Fibonacci geri çekilme çizgisinde. Düzetmeler söz konusu olduğunda %50’lik Fibonacci seviyesi sıklıkla düzeltmenin sona erdiği ve asıl trendin devam ettiği seviye olur. Yani şu sıralar dolara yatırım yapanlar büyük bir hata içinde olabilir.
Diğer yandan, altın kendine güçlü bir “kalkış platformu” hazırlıyor. Her boğa piyasasının zaman zaman zayıf elleri “silkelemek” için düşüşler yaşaması gerekir. Altın düştü, yatırımcının korku katsayısı arttı ve bazıları buna bağlı olarak pozisyonlarını hafiflettiler. Satmayanlar kuşkusuz daha “güçlü” eller. Yeni alım yapanların arasından da böyle güçlü eller çıkacak. Güçsüz ellerse, bir sonraki satış dalgasında altını ellerinden çıkartacak.
Hiçbir yatırımcı bu süreçten –yani düzletme sürecinden– keyif almaz, ancak bu her varlığın yeni zirvelere tırmanması için gerekli bir süreçtir. İçinde bulunduğumuz altın boğası sona ermeden, daha pek çok kez zirve yapacaktır.
Altın için çok önemli olan bir diğer grafik aşağıda görülebilir. Bu grafik, “ticariler” olarak bilinen büyük yatırım bankaları ve altın ticaretiyle uğraşan kurumların yoğun alım yaptığı dönemleri gösteriyor.

 

Dikkat edecek olursanız, 2008’de ticarilerin yoğun alım yapmasının ardından altın fiyatı %33 değer kazandı. Ardından fiyat bir miktar daha düştü (57 dolar kadar) ve benzer şekilde ticari alımlarla karşılaştı. Bunun akabinde, sadece dört ay içinde fiyat neredeyse %50 yükselerek, yeni bir zirve yaptı.
Şu sıralar benzer alımlar söz konusu. 1.540 dolar seviyesi altın için çok önemli. Bu seviyede bir çift dip yapma ihtimalimiz kuvvetli. 2008’de olduğu gibi, ticarilerin alımlarının altını yeni bir zirveye taşıması olası.
Tüm sinyaller, altının 2012’de 2.330 dolara, hatta daha bile yükseklere tırmanacağına işaret ediyor. Bahsettiğim rakama yıl ortasından önce ulaşmamız muhtemel.

570 kez okundu

Altın Piyasasından Makaleler