2012 Altın Ejderha’nın Yılı mı?

  • 03 Şubat 2012 Cuma

Eric McWhinnie, 2 Şubat, 2012, 321gold.com 
       

Kısa bir süre önce piyasalar Çin’in Kasım 2011’de Hong Kong aracılığıyla rekor miktarda altın ithal ettiğini öğrendiler. Hong Kong hükûmeti Çin’in toplam 102.779 kilogram altın aldığını açıkladı. Bu Ekim 2011’e kıyasla %20’lik artışa karşılık geliyor ve tüm zamanlar için yeni bir rekor oluşturuyordu. Ayrıca bu, Çin’in altın alımlarının arka arkaya rekor kırdığı beşinci aydı. Geçtiğimiz haftasonu, aynı trendin 2012’nin ilk ayında da devam ettiğini gösteren veriler açıklandı.

Çin takvimine göre 2012 “Ejderha Yılı” olarak anılıyor. Yatırımcılar içinse 2012, “altın yılı” olabilir. Çin Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Çin’in bir hafta süren Yeni Yıl kutlamaları sırasında, Pekin’in en meşhur mücevher dükkanlarından Caibai’de altın satışlarının bir önceki haftaya kıyasla %57,6 arttı. Caibai’nin Müdür Yardımcısı Guan Qiang, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Çinliler için altın hep önemli olmuştur, ancak sarı metale bir zamanlar sadece zenginler sahip olabilirdi. Bu artık değişti. Artık halkın her kesimi altına yatırım yapabiliyor.”
Konuyla ilgili olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi haber kanalı olan Xinhua, şunları kaydetti: “22 – 28 Ocak arasında gerçekleşen Yeni Yıl tatili boyunca Caibai ve Pekin’in önde gelen mücevher dükkanlarından bir diğer olan Guohua’da satılan altın miktarı 600 milyon yuana (95,28 milyon dolar) ulaştı.
Altına olan bu ilgi artışı kısmen de Çin gayrimenkul piyasasındaki çöküşten kaynaklanıyor. Şanghay merkezli bir gayrimenkul danışmanlık şirketi olan Uwin Real Estate Information Services, 29 Ocak’la biten hafta boyunca Şanghay’da yeni konut satışlarının %41 düşerek, 2006’dan bu yana görülen en zayıf seviyeye indiğini bildirdi. Satış hacmi, son yedi yıl boyunca Yeni Yıl tatili süresince görülen ortalama hacmin sadece %36’sı düzeyindeydi. Gayrimenkulü önemli bir yatırım aracı olarak gören Çinliler’in, bu yatırım aracı değer kaybettikçe diğer piyasalara yöneldikleri açık. Bu yeni piyasaların başında da altın geliyor.
Yetkililer Çin’de altın talebinin Yeni Yıl kutlamalarının ardından da devam etmesini bekliyorlar. Credit Suisse Bankası’nın Londra ofisinde kıymetli metal analiz uzmanı olarak görev yapan Tom Kendall, Çin’in 2011 altın ithalat rakamları açıklandığında, toplam miktarın500 tonu aşabileceğini düşünüyor. Çin’in 2010 altın ithalatı 245 ton olarak gerçekleşmişti.
Önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin’in Hindistan’ı geçerek dünyanın bir numaralı altın tüketicisi olması bekleniyor. Dünya Altın Konseyi’ne göre, Çin’in 2012 altın talebi 750 tona ulaşabilir.

451 kez okundu

Altın Piyasasından Makaleler