Altın Nereye Gidiyor?

  • 14 Aralık 2012 Cuma

Richard Russell, 14 Aralık, 2012, 321gold.com 

 Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, altın neredeyse kusursuz bir yatay bant içinde hareket ediyor. Bu yatay bantın üst sınırı tam üç kez test edildi. Sarı metal her seferinde geri döndü ve kısa süreli düşüş eğilimine girdi. Belli ki altın fiyatının 1.800 doları aşmasını istemeyen bazı gruplar var. Bunlar, çoğunlukla altında kısa (açık) pozisyon almış çevreler. Bununla birlikte, 1.575 dolar seviyesinde de sağlam bir destek seviyesi var.

 Son iki haftadır altın fiyatı dolarla paralel hareket sergiliyor. Bu alışılmadık bir durum. Büyük ihtimalle kısa vadede altın ve dolar birbirinden ayrışacak. Ya altın düşmeye devam ederken dolar yerinde sayacak veya yükselecek, ya da dolar düşmeye devam edecek ve altın bulunduğu seviyelere tutunacak veya yükselecek.
 Tüm göstergeler altın fiyatının yükselmeye devam edeceğine işaret ediyor. Ancak geçtiğimiz yılın Eylül ayından beri devam eden kosolidasyon süreci bitmeden önce, altının son bir kez keskin bir düşüş yaşaması beklenebilir. Normalde, bu tür düşüşler bütün güçsüz ellerin piyasadan çıkmasını, söz konusu varlığın güçlü ellere geçmesini sağlar. 
 Yine de, bu sefer böyle bir düşüş gerçekleşmeden yükselme moduna geçebiliriz. Çünkü mevcut durumda pek çok merkez bankası büyük bir iştahla altın satın alıyor. Gerek Rusya, gerekse Çin merkez bankalarının altın rezerv oranı Batılı devletlere kıyasla çok düşük. Her iki merkez bankası da ele geçirebildikleri tüm altını alıyor.  

 

 
 Buna karşın ABD halkı genel olarak altından korkuyor. Sarı metalin 12 yıldır aralıksız artıyor olmasına karşın, çoğunluk neredeyse varlığından habersiz. Düşünün bir; altın herhangi bir hisse senedi olsaydı ve 12 yıldır aralıksız yükseliyor olsaydı, etrafında adeta bir kült oluşmuş olurdu. Borsayla yakından uzaktan ilgisi olan herkes bu hisseyi konuşuyor olurdu. Kanımca altındaki boğa trendi sona ermeden önce sarı metal daha çok yükselecek.  

427 kez okundu

Altın Piyasasından Makaleler