Almanya, Yunanistan’ın “Geçici Olarak” Avro Bölgesi’nden Çıkmasını İsteyebilir

  • 29 Ağustos 2012 Çarşamba

Matthew Boesler, 29 Ağustos, 2012, Business Insider 
       

 Market News International’ın raporuna göre, Almanya Maliye Bakanlığı Yunanistan’ın Avro Bölgesini “geçici olarak” terk etmesini isteyebilir. Yapılan öneriye göre Yunanistan, finansal durumunu tekrar arzu edilen seviyelere çıkarttığında Avro Bölgesi’ne yeniden girmeye hak kazanacak.  

 Rapora göre Almanya Maliye Bakanlığı yetkilileri şu sıralar söz konusu öneri üzerinde son sürat çalışıyorlar. Öneri, Yunanistan’ın finansal sorunlarının çözülmesi için en yüksek olasılıklı senaryo olarak görülüyor. 
 Ancak öneriye karşı çıkanlar da var. Bazı Avrupa liderleri, parasal birliğin bozulmasını avronun sağlığı açısından olumsuz görüyorlar ve Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nde kalması gerektiğini savunuyorlar. Konuyla ilgili bir karara varılması 2012’nin son aylarından önce mümkün gözükmüyor. 
 Rapor’da şu görüşe yer veriliyor: “Sonuçta bu, Avurpa liderlerinin değerlendirdikleri seçeneklerden biri. Almanya Maliye Bakanlığı bu önerinin Avrupa kamu borçları krizini çözeceğine inanıyor. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve danışmanları, Yunanistan ekonomisinin eski sağlığına kavuşabilmesi için uzun yıllar geçmesi gerektiğine inanıyorlar ve bu süre zarfında ülkenin ortak para biriminden ayrılması gerektiğini düşünüyorlar.”
 Söz konusu öneri, Yunanistan’a iki önemli kurtarma paketi sağlanmış olmasına rağmen ülke ekonomisinin düzelme eğilimine dahi girmemiş olması. Herkes aksini iddia etse de, üçüncü bir kurtarma paketi daha gerekecek ve muhtemelen bu da yeterli olmayacak.
 Almanya Maliye Bakanlığı bünyesindeki sağlam para politikası taraftarları, ardı arkası kesilmeyecek bu kurtarma paketlerinin avronun değerini düşüreceğini biliyorlar. Yunanistan’a bir kez daha maddi yardımda bulunulacaksa, bunun Avro Bölgesi’nden çıkış için bir “köprü kredi” olarak sağlanmasını istiyorlar.
 Konuyla ilgili yorum yapan bir yetkili, köprü kredi ile ilgili şu görüşü bildirdi: “Yunanistan’a sağlanacak yeni bir kurtarma paketinin gerçketen son yardım olması ve ülkeye bu yardımın ardından Avro Bölgesi’nden çıkma şartı getirilmesi Almanya, Hollanda, Finlandiya, Slovakya ve Estonya gibi ülkelerde politik olarak daha tercih edilen bir çözüm olacaktır. Yunanistan için de söz konusu çıkış bir ceza niteliği taşıyacaktır.”
 

176 kez okundu

Altın Piyasasından Makaleler