iPhone 5 Telefonunuzu Atmadan Önce İçindeki Altını Çıkarın

iPhone 5 Telefonunuzu Atmadan Önce İçindeki Altını Çıkarın

28 Ağustos 2014 Perşembe

Apple firmasının ürettiği yeni iPhone 6,0 akıllı telefona sahip olmak için sabırlanıyorsanız bile, iPhone 5 telefonunuzu kenara atmadan önce iyi düşünün.

Sims Recycling firmasının yetkililerine göre, Amerikalılar seneden 60 milyon dolar değerinde altın ve gümüşü, hurdaya çıkan telefonlarla çöpe atıyor. Bu miktar, 789 adet olimpik altın madalyaya yakın bir tutar etmekte. Elektronik sektörü, küresel ölçekte en büyük atık kanallarından biri olma yolunda hızla ilerliyor.

Yüksek haddelenebilme ve iletkenlik özelliklerinden ötürü akıllı telefonlarda ve yüksek teknoloji ürünü elektronik cihazlarda tercih edilen altın, Eylül ayının başlarında piyasaya çıkması beklenen Apple firmasının yeni iPhone 6 telefonunda da kullanıldı.

Dünya Altın Konseyi’nde görev yapan Trevor Keel, her bir akıllı telefonda yaklaşık 25 milgram altın bulunduğunu ifade ediyor. Bu miktar altının değeri, yaklaşıl bir dolar. Bir tek telefonun içinde bulunan altın, ilk bakışta çok gelmeyebilir. Fakat Apple firmasının sattığı telefonlar göz önünde bulundurulduğunda, işler biraz değişiyor. 2014’ün üçüncü yarısında 35,2 milyon adet telefon satın alan Apple müşterileri, bu yolla toplamda 31.000 ons altın da satın almış oldu. Bu demek oluyor ki, sadece Apple aracılığıyla Nisan ve Temmuz ayları arasında yaklaşık 39,6 milyon dolar altın satılmış oldu.

43 kez okundu

»

Altın Ödüllü Soru

Darphane 2013 yılında kaç adet çeyrek altın basmıştır?

Altın Ödüllü Soru

Altın Piyasasından Haberler

Piyasa Trendi

Lütfen başlangıç ve bitiş tarihini seçiniz

Altın Günleri Takvimi

Anket

Kuveyt Türk ATM’lerinden, Kuveyt Türk müşterisi olmasanız bile Gram Altın alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Altın Ödüllü Soru