Altın Kararsız; Dolar Düşüyor

Altın Kararsız; Dolar Düşüyor

Reuters | 24 Nisan 2014 Perşembe

Altın, üç günlük düşüşün ardından tekrar 1,290 dolar seviyesinin üzerine tırmandı. Sarı metal daha önce son iki buçuk haftanın dip seviyesine gerilemişti. Dolar Endeksi’nin bir miktar düşüş kaydetmesi, altındaki gerilemeyi şimdilik durdurmuş gibi gözüküyor.

Pazartesi günü altın fiyatı, Nisan başından bu yana görünle en düşük seviye olan 1.281,40 dolar düzeyine gerilemişti. Daha önce, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğin artmasıyla birlikte fiyat 1.330 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

VTB Capital şirketinde analiz uzmanı olarak görev yapan Andrey Kryuchenkov, sarı metalin fiyat performansıyla ilgili şu gözlemde bulundu: “Nisan ayı ortalarında görülen zıplamanın ardından altın, kâr satışları nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Tahminimize göre sarı metal, bir süre daha 1.278 – 1.280 dolar civarında taban oluşturmaya devam edecek.”

Kryuchenkov, yatırımcıların şu sıralar Mayıs ayı başında ilan edilecek ekonomik verilere odaklanmış olduğunu, altın ve diğer kıymetli metallerde pozisyon almadan önce bu verilerin yayınlanmasını bekliyorlar.

Altın piyasasındaki ataletin bir kısmı da, Batı dünyasında kutlanan Paskalya tatili. Altın piyasası da dahil olmak üzere, pek çok piyasa bu hafta “yavaş çekim” hareketlerde bulunuyor. Bu yavaşlama, özellikle Londra merkezli fiziksel altın piyasasında söz konusu.

52 kez okundu

»

Altın Ödüllü Soru

Darphane 2013 yılında kaç adet çeyrek altın basmıştır?

Altın Ödüllü Soru

Altın Piyasasından Haberler

Piyasa Trendi

Lütfen başlangıç ve bitiş tarihini seçiniz

Altın Günleri Takvimi

Anket

Birikimlerinizi en çok nerede değerlendirmeyi tercih edersiniz?

Altın Ödüllü Soru