Altın Verileri Karışık
MAKALE

Altın Verileri Karışık

Kitco News | 21 Kasım 2014 Cuma

New York Emtia Borsası’nın COMEX Bölümü’nde işlem gören vadeli altın sözleşmeleri, erken ABD işlem saatlerinde gerileme gösterirken spot piyasada değerlendirilen külçe altın Çarşamba günü satış baskısı sonrasında bir düzeltme rallisi kaydetti. New York vadeli işlem piyasası Çarşamba günü işleme kapalıydı. Dolayısıyla, bunun sonucu olarak spot piyasa yükselirken vadeli opsiyon piyasası da gerileme gösterdi. Altın piyasası için son haftalarda geçerli olan kısa vadeli teknik görünüm,son birkaç günde bozuldu. Şubat ayına vadeli altın sözleşmeleri en son ons başına 5,80 dolar gerileyerek 1.189,20 dolara gerileme gösterirken spot piyasada işlem gören külçe altın 6,00 dolar yükselerek 1.189,60 oldu. Mart ayına vadeli COMEX gümüşü ise 0,16 dolar gerilemeyle 16,19 dolar oldu.

HSBC tarafından dün açıklanan verilere göre, Çin’in imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Ekim ayı sonunda açıklanan 50,4 endeks seviyesine göre azalarak 50 seviyesinde kaydedilirken, son altı ayın en düşük seviyesini görmüş oldu. HSBC’nin baş ekonomisti Hongbin Qu, Çin ekonomisindeki deflasyon baskısının halen güçlü bir şekilde devam ettiğine ve istihdam piyasasının zayıflama işaretleri gösterdiğine dikkat çekti. Bu arada gayrımenkul piyasasına ve ihracata yönelik belirsizlikler devam etmekte. Qu, büyümenin halen aşağı yönlü baskı altında olduğunu ve mali gevşeme yönünde daha çok önlem alınması gerektiğini belirtti. Son zamanlarda aşağı yönlü baskı altında olan ham emtia piyasası, dünyanın en büyük emtia tüketicisi olan Çin’in bu zayıf PMI verilerinden daha da olumsuz etkilenebilir.

146 kez okundu

»

Altın Ödüllü Soru

Dünya Altın Konseyi'nin Eylül 2014 raporuna göre Türkiye'nin altın rezervi kaç tondur?

Altın Ödüllü Soru

Anket

Kuveyt Türk Altın Emir ile oluşturduğunuz alım-satım emri sayesinde kurlar istediğiniz seviyeye ulaştığında otomatik olarak alım-satım işlemi yapılacağını ve böylece kurları her an takip etme zahmetinden kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?

Altın Ödüllü Soru

Piyasa Trendi

Lütfen başlangıç ve bitiş tarihini seçiniz

 • Altın Günleri

  24
  Kasım 2014
  • Çankırı Şube
   Çankırı
  • Kemalpaşa Şube
   İzmir
  • Tatvan Şube
   Bitlis
  • Demetevler Şube
   Ankara
  • Diyarbakır Şube
   Diyarbakır
  • Bayrampaşa Şube
   İstanbul
  • Sirkeci Şube
   İstanbul
  prev next